Психиатър или психолог:


Каква е разликата и как да избера специалист?

В практиката много често се случва хората, които търсят помощ за решаване на техни душевни проблеми да се колебаят какъв специалист да изберат – психиатър или психолог. За Ваше улеснение предлагаме кратък обзор на разликите при професионалното функциониране на психиатри (лекари) и психолози (психотерапевти).

Основната разлика между психиатър и психолог е в тяхното образование, обхватът на практиката им и подхода към лечението на психичните разстройства. Основните професионални различия са:

Образование и обучение

Психиатърът има висше медицинско образование, след което е специализирал в областта на психичните заболявания. Медицинското образование, което обичайно продължава над осем години позволява да се разберат биологичните и фармакологични аспекти на психичните заболявания.

Психологът обикновено има системно университетско обучение по психология, което включва 5-7 години следдипломно обучение след бакалавърска степен, плюс супервизирана клинична практика и е насочено към оценка на човешкото поведение, психологически изследвания и психотерапевтични техники. Психолозите нямат медицинско образование и обикновено не могат да предписват лекарства.

Обхват на практиката

Психиатърът се фокусира основно върху диагностиката, лечението и превенцията на психичните заболявания, като използва комбинация от разговорна терапия (обяснение на пациента на същността и процесите на поява и развитие на психичната болест) и прилагане на специфични психотропни медикаменти, особено при тежко протичане на заболявания като шизофрения, биполярно разстройство или депресия. Важна особеност на психиатричната практика, че се осъществява както при амбулаторни, така и болнични условия.

Психолозите са специализирани в изготвяне на психологическа оценка на личността с помощта на специфични тестове и предоставяне на психотерапевтични (разговорни) подходи за лечение на психични разстройства. Въпреки че не могат да предписват лекарства, те работят в тясно сътрудничество с психиатър или друг вид медицински специалисти, когато се налага намеса на медикаментозна терапия.

Често лекувани състояния

Психиатърът обичайно лекува по-тежки и сложни психични разстройства, като например:

  • Шизофрения

  • Биполярно разстройство

  • Тежка депресия

  • Тежки тревожни разстройства

Психологът (психотерапевтът) активно лекува състояния като:

  • Лека до умерена депресия

  • Тревожни разстройства

  • Фобии

  • Проблеми във взаимоотношенията

  • Поведенчески проблеми

Сътрудничество

В много случаи психиатрите и психолозите работят заедно в условията на „мултидисциплинарен подход“ към грижата за психичното здраве.